AKTUÁLNĚ: Přijímáme žáky na 2. stupeň ZŠ pro školní rok 2023/2024 >> VÍCE INFO

Návštěva benediktinského kláštera v Rajhradě – Památník písemnictví na Moravě

S II.L jsme se v rámci tématu „Písmo/Slovo“ vydali do rajhradského kláštera. Je to místo s ohromnou atmosférou a historií – postavené na dubových kůlech uprostřed bažin známým architektem Janem Blažejem Santinim – Aichelem. Krásně se nám propojila historie kláštera, benediktinského řádu s knížetem Břetislavem, o kterém jsme mluvili nedávno ve třídě. Všimli jsme si erbu, který je úzce spojen s břevnovským klášterem. Nejvíce nás ohromila zachovalá knihovna s falešným oknem a tajným schodištěm. Středověké rukopisy benediktinů nám ukázaly, jak se vyrábí pergamen…a mluvili jsme i s opravdovými mnichy, kteří vypadali úúúplně jinak, než jsme si je představovali.