AKTUÁLNĚ: Přijímáme žáky na 2. stupeň ZŠ pro školní rok 2023/2024 >> VÍCE INFO

Cesta stromů v Letokruhu

Na úplném začátku května za námi přijeli z dalekého Warnsdorfu manželé Křížovi se svou prožitkovou dílničkou Cesta stromů. Manželé Křížovi se se svou malou rodinnou firmou Stromy a život na severu Čech zabývají uměleckým zpracováním dřeva více než 15 let. Rozhodli se své poznání o stromech a zkušenosti se dřevem, předávat i dětem formou tvořivých dílniček, kde se každý může dotknout a prožít něco výjimečného, co může nahradit svět „mobilů a tabletů“ aspoň na malou chvíli.

Stromový horoskop, větve maskované za hřebíky a vítr

Nejdříve jsme si poslechli jejich krásné vyprávění o stromech. O tom, v čem všem jsme si vlastně s nimi my lidé podobní. Věděli jste, že dokonce existuje „stromový horoskop“ a podle data narození máme každý ve vínku jeden konkrétní druh stromu? Že všechny větve rostou z úplného středu stromu a jak pan Kříž našel v lese rozřezané kusy stromu, na kterých to je nádherně vidět, ale v první chvíli považoval větve za hřebíky. Že stromy si mezi sebou povídají nejrůznějšími způsoby a jedním z jejich komunikačních prostředků je i vítr…

Hurá k pilníkům!!!

A pak přišla tvůrčí část dílniček. Každý si mohl vybrat svůj kousek dřeva, který si na speciálním pilníku opracuje k obrazu svému. Pan Kříž dětem ukázal způsob práce s pilníkem a na co si dát pozor (třeba rozpuštěné vlásky se musely rychle poschovávat do culíků!). Děti byly z práce se dřevem nadšené a kdyby to šlo, nejraději by se dřevem a manželi Křížovými „pracovaly“ každý den 🙂

Děkujeme manželům Křížovým a už se nemůžeme dočkat, až za námi na podzim zase přijedou!