Inspiratorium

Zde najdete odkazy na zajímavé přednášky z intenetu, které nás nějakým způsobem oslovily a inspirovaly při vytváření naší školy. U přednášek v angličtině lze zvolit české titulky. 

VIDEA

Ken Robinson How schools kill creativity

"Jestli nejste připraveni dělat chyby, nikdy nevymyslíte nic originálního. Ale náš způsob vzdělávání i práce chyby stigmatizuje a trestá."

Proč nedokážeme dostat z lidí to nejlepší? Protože spíše než ke kreativnímu samostatnému myšlení je vzděláváme k plnění úkolů. Vizionář a expert na kreativitu a vzdělávání Sir Ken Robinson věří, že tvořivost je dnes stejně důležitá jako gramotnost a náš vzdělávácí systém by to měl zohledňovat.

Jana Nováčková Jak se z touhy učit stane sběratelství známek

Co známky/včeličky/červené puntíky říkají našim dětem o učení? "Milé děti. Učení není nic moc. Jen blázen by to dělal sám od sebe. Proto vás musíme uplatit, abyste se učily."

Jana Nováčková je psycholožka, členka a lektorka Společnosti pro mozkově kompatibilní vzdělávání. Tvrdí, že tradiční školství se prohřešuje proti přirozenému fungování našeho mozku a promarňuje potenciály dětí.

Matouš Bičák Škola snů

Přírodní škola byla založena v roce 1993 jako alternativa k velkým státním gymnáziím. Její filozofií je, aby škola byla plnohodnotným životem tady a teď, ne pouze přípravou na profesi v budoucnu, místem, kde každý najde své místo a může se realizovat bez ohledu na věk, talent, nebo zaměření. Tento dokumentární film natočil jeden ze studentů školy a získal s ním první místo v kategorii Publicistika a dokument v soutěži Svěžíma očima v roce 2010. 

Rita Pierson Every kid needs a champion

Rita byla učitelkou celých 40 let. Ve své vtipné a trefné přednášce mluví o důvěře v děti a o důležité potřebě navázat s nimi opravdová lidská pouta. Oblíbená myšlenka: "Moje kolegyně jednou namítla: 'Nikdo mě neplatí za to, abych měla děti ráda. Já jim vysvětlím látku, oni se ji naučí a hotovo.' A já na to, moje milá, děti se nic nenaučí od člověka, kterého nemají rády."

Ken Robinson How to escape education's death valley

Další přenáška Ken Robinsona, ve které zmiňuje tři základní podmínky, ve kterých lidská mysl může vzkvétat a jak se musí současný školský systém změnit, aby to bylo možné.

Lesní školka a škola ZeMě

Jeden z prvních projektů propojení lesní mateřské školy s navazující školou.

DUŠE K - diskuzní program Jaroslava Duška, tentokrát o lesních školkách, unschoolingu a netradiční výchově.

Hosté: Gabriela Čečo (spolutvůrkyně a průvodkyně dětí v Lesní školce a škole ZeMě), Tereza Valkounová (předsedkyně Asociace lesních mateřských škol), Veronika Vieweghová (zakladatelka mateřského centra PUTTI), Zdeňka Staňková (členka SvobodyUčení.cz a spoluzakladatelka komunitní NEšKOLY), Hynek Jína (člen SvobodyUčení.cz, organizátor letního tábora Svéjá), Anička Třešňáková (zastánkyně svobodné volby a vzájemné tolerance).

Škola života - Představení netradičních středních škol (Div. Kampa 28.1.2014)

https://www.youtube.com/watch?v=B80Oxz6dsSI

Nový PORG, Open Gate, Přírodní škola, Waldorfské lyceum Praha a Gymnázium Duhovka. Kterou z nich si vybrat? Z Brna jsou všechny daleko Velmi inspirativní debata o tom, jak také může vypadat život studenta na střední škole.