TMB: Velká válka – velký zážitek. A ještě k tomu orchestrion - 1.L

21.10.2015 18:41
Pan vinař onemocněl, takže místo na dlouhodobě plánované vinobraní v půlce října se 1 a 2. L vydaly do Technického muzea v Brně.

David vybral expozici k I. světové válce, která teď v 1. L souvisí se směřováním k 28. říjnu. A byla to výborná volba.„Pozor! Střílí! Honem do úkrytu!!!“ volají děti jedno přes druhé. Po romantickém uvedení s dobovou dámskou módou ze začátku minulého století nás čeká pohled na (skoro) opravdové zákopy, autentický zvuk samopalu, dalekohled nasměrovaný na bitevní pole a hlavně – úkryt!I přes množství podnětů si děti zvládnou vybrat jednu věc, která je nějak zaujala.

Spolu zjišťujeme, o co jde a jak to s I. světovou válkou souvisí (šaty Ferdinanda d´Este a jeho ženy Žofie, palba kulometu, stromeček se svíčkami, bajonet, model děla ze Škodovky, průhled do nekonečné řady bílých křížů…). Skládanka velké války se stává snad o trošku lépe složenou. „Ta válka… To je strašné. Já jsem z toho celá předražená,“ říká Klárka při svačině, když se chystáme na další štaci. 

Hra na včelky spolu se všemi prvky v technické herně nás přivede k jinému zkoumání, podivíme se i nad tím, že tady mají motorky na stropě a jednu zaparkovanou na zemi si vyzkoušíme. Jen škoda toho závodního okruhu uprostřed lesa... Nakonec v uličce řemesel uslyšíme hlasitý orchestrion a dozvíme se i o flašinetu pro veterány z velké války …

„Ahoj muzeum!“ zamávám a zavolám trochu dětinsky, když odjíždíme autobusem ze zastávky Technologický park. „Ahój!“ volají najednou děti. Ahóóój muzeum! Zase se uvidíme! Ahój! Nezapomeň! Na shledanou, vojáci! Nezapomeňte, my se zase vrátíme!“ volá Eliška se svojí mávající ručkou nataženou směrem ke vzdalující se budově TMB.  Gábi