Ten dělá to a ten zas tohle

30.08.2016 01:00

Poslední prázninový víkend. Někdo si o to víc užívá dnů bez školního a kroužkového režimu, dnů prostého volna a plného léta... Někdo už se ladí nebo přímo nehorázně těší na školu. V Letokruhu máme zástupce obou skupin i takové, kteří jsou někde mezi.

Pro všechny jsme letos už třetím rokem uspořádali brigádu v budově školy a na přilehlé školní přírodní zahradě. Protože do Letokruhu letos kromě nových prvňáčků a jejich rodičů přibylo i několik nových učitelů a vychovatelů, naznali jsme, že bude praktické „zabrat“ si na patře, které škola obývá, tomu také adekvátní prostor. Vznikla tak kromě třídy pro nové prvňáčky také Laboratoř, Dílna, Kabinet, dvě další šatny a nová útulna.  Děti se tak budou moci v průběhu vyučování i družiny dělit do menších skupin a rozprostřít do různě určených koutků a místností, a vedle toho bude mít škola také místnost, kam se naopak vejdeme všichni naráz, a to ať už pro účely společných celoškolních slavností, hudebních dýchánků a besídek nebo každodenní družiny.

Na začátku brigády po chodbě a v různých místnostech a zákoutích budovy byla rozeseta hnízda s úkoly a připraveným nábytkem ke smontování, přivrtání nebo přemístění. Slyšet bylo kladivo, vrtačka, ale taky tahy štětcem, když se natírala tabule, a družný hovor rodičů, kteří se už znali nebo se právě seznamovali. Od rána ve škole svůj čas trávil také tým pedagogů, kteří se pod vedením ředitelky Báry pečlivě připravovali na nový školní rok.

Nechyběla ani smečka dětí, které si samy nacházely svá místa. Chvíli pomáhaly rodičům, chvíli si spolu hrály anebo se zapojily do připravených tvořivých dílen. 

Pořádně vidět byla také práce na zahradě – plevelem a popadanými jablky jsme téměř naplnili kompost, lehce jsme našlapovali na nově vzrostlém trávníku v prostoru mezi vyvýšeným záhonem a bylinkovou spirálou, bránili jsme ho před nájezdy dětí a shodli se na tom, že i za běžného školního provozu by si aspoň do poloviny září zasloužil dobu hájení, aby vydržel. 

Největší „atrakce“  nedělní brigády se ale odehrávala v prostoru před školou. Už od samého začátku Letokruhu jsme přemýšleli o tom, že bychom rádi vyráběli různý nábytek ze dřevěných palet. Letos na to došlo. Díky rodičům, a zejména Romanovi Ondráčkovi, se podařilo sehnat dostatečné množství palet ke tvoření. Roman je přivezl v autě, které jsme všichni obdivovali. Byl to takový velký technický zásahový vůz, ve kterém bylo téměř vše, co manuálně zručný člověk k tomu, aby něco vybudoval nebo opravil, potřebuje. Přirovnala bych to k sanitce záchranky, ale pro techniky. A dokonce i houkačku to mělo.

Dovezené palety se brousily, začišťovaly, natíraly, lakovaly, olejovaly... A hlavně se pod rukama dětí a jejich tatínků proměňovaly v úžasné lavice na sezení.

Brigádu jsme jako každý rok zakončili ohněm v přední zahradě, jeho plameny byly v jednu chvíli tak vysoké, že dosahovaly až k listům ořešáku nad ním. S posledními sousty buřtů a chleba postupně doléhala na všechny ta správná popracovní únava. Když jsme uhasili oheň, byla už všude kolem tma.

Všem zúčastněným rodičům, pedagogům, dětem i dalším přátelům školy, kteří nám přišli pomoct připravit Letokruh na nový školní rok, moc děkuji. Byli jste úžasní a vážím si toho, že jste dorazili.

Kateřina Bukovjanová, maminka Anežky ze 3.L a Jonáše z 1.L

Fotky z brigády zde.