Sázeli jsme budoucnost

01.09.2015 22:33

Krásné holčičí šaty a klukovské nóbl košile – viditelné znamení toho, že jde o velikou událost – první školní den. Těšili jsme se všichni – my odpočatí pedagogové, děti i rodiče. Meteorologové se nad námi ustrnuli a deštivé počasí o nějaký ten den odložili.

Někteří současní druháci a třeťáci vypadali dost překvapeně z toho, kolik se nás tentokrát před školou sešlo. Přivítali jsme mezi sebe šestnáct nových prvňaček a prvňáčků i s jejich rodinami a také jednoho pana učitele Davida.

Po přivítání a vzájemném představení se jsme si společnými silami zkrášlili místo před vchodem do školy zasazením ještě ne příliš vzrostlé jeřabiny. Budeme moci pozorovat, jak se péče o ni vyplácí, jak na ní dozrávají plody, které jsou všem k radosti. Každý z nás uložil do hlíny k jejím kořenům přání, s nímž vstupuje do naší společné školy, do které se chceme těšit nejen ten první výjimečný den, ale po celý školní rok. Při společném zpěvu, kterým jsme doprovázeli ukládání  přáníček, jsme zjistili, že nám to náramně ladí. Takže se můžeme těšit na pravidelné celoškolní společné ranní zpívání.

Na znamení toho, že si chceme být vzájemně těmi, kdo se ctí a respektují ve své jedinečnosti, přitom se však umí domluvit na spolupráci a pomáhají si při budování společného díla, zasadili vždy dva prvňáčci, dva druháci a s nimi jeden pedagog keř, který nám bude rodit dobrůtky – maliny, jostu nebo rybíz. Mezi dětmi se našli někteří tak šikovní zahradníci, že my dospělí jsme mohli jen s radostí přihlížet a něčemu se přiučit.

Po osázení keřů nastal konečně slavnostní okamžik uvedení prvňáčků do jejich nové školy a třídy. Spolu se svými rodiči a v čele s panem učitelem do ní vcházeli slavobránu tvořenou jejich staršími spolužáky s rodiči. Po krásném prvním školním dnu může následovat řada těch dalších, nevšedních, objevných dnů v Letokruhu. Přejme si vzájemně mnoho dobrých nápadů, taky síly a chuti je uskutečňovat a hlavně radost  z toho, že každý jsme trošku jiný a můžeme se tak vzájemně obohacovat.

Dana Dočkalová, asistentka 1.L a vychovatelka ve školní družině