Pro Tibet

15.03.2016 13:16

Krychlové stavby, zvířátka v zahradě i Vlajka pro Tibet

Písanka nebyla, ale ta hloubka snad ano… Co všechno je ne/možné zvládnout s (více než) kupou dětí i dospělých během 4 hodin.

Scházíme se na koberečku a Kristýna rozdá kostky. Každý si z nich staví, co ho zrovna baví, a pak si podle stejných znaků mezi „vyvolenými“ a nefalšovanými krychlovými stavbami odvozujeme, co pro krychlové stavby platí. No jo! Ale jak je zakreslit na tabuli?! Asi čtyři kluci se do toho odvážně pouští a vyplouvají výborné nápady. Fabián se na svou část tabule za chvíli nevleze. Maty stavbu kreslí ze všech pohledů a dokonce i s obrázky na jednotlivých stranách kostek. Uf… Je to ale zdlouhavé. Daniel Jurek to zkouší z ptačí perspektivy. Jééé! To je dobré! Ale jak poznáme, kolik kostek se pod tou kterou nakreslenou na ploše a pohledem z výšky skrývá doopravdy? Na to systematicky přišel Dan Kratochvíl – použijeme tečky, které umístíme dovnitř kostek! Supr! Poté, co zkoušíme stavět podle návrhů, stavíme, zakreslujeme a zapisujeme návrhy svoje.

Celou druhou část po svačině strávíme na zahradě se zvířecí křížovkou a hledáním těch správných zvířátek do ní. Obrázky a políčka tajenky, spolu s připomenutými informacemi o zvířátku, napoví, jak se ptáček nebo brouček jmenuje. Uzavíráme tak týden plný zkoumání našich zahradních sousedů. S přesmyčkami je pak trochu potíž, ež noa.

Dnes je ale výjimečný den, a tak se sejdeme všichni i po obědě. Výjimečný den je pro jednu výjimečnou zemi, kterou na globusu rozeznáte, aniž byste o ní předtím věděli. Je to Tibet, vysoko položená střecha světa, která je už mnoho let nespravedlivě obsazena velkou čínskou zemí a její armádou. Při zvucích tibetských mís si stejně jako v 2. L před chvílí povídáme příběh o touze po míru a odvaze, který ale zatím nemá dobrý konec. Vysíláme myšlenky s povzbuzením až k nejvyšší hoře světa a (se spontánním skandováním „Tibet, Tibet, Tibet“) vyvěšujeme symbolicky vlajku plnou symbolů.  Gábi