Giving Tuesday - 28. 11. 2018

27.11.2017 15:06

   Když děti pomáhají dětem

Celý svět slaví 28. 11. 2017 Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

Základní škola Letokruh také na Giving Tuesday registrovala dárcovskou výzvu a pomoci ta dětem z pěstounských rodin z okolí Brna, které nemají takové štěstí jako my. Více o výzvě naleznete na https://www.giving-tuesday.cz/kdyz-deti-pomahaji-detem/

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět.

Giving Tuesday se slaví každý rok první úterý po Dni díkuvzdání a jako kontrast k nákupnímu šílenství na Black Friday. Svátek se po černém pátku snaží vyrovnat lehce ztracený balanc a podpořit v lidech chuť pomáhat, zároveň startuje adventní charitativní sezonu. Lidé, firmy, neziskové organizace, vzdělávací instituce, města či rodiny, ti všichni společně na Giving Tuesday věnují peníze, čas či znalosti potřebným nebo jen dělají dobré skutky. Na Giving Tuesday po celém světě padají filantropické rekordy v částkách vybraných na charitu. Největší svátek dárcovství se ve světě slaví od roku 2012, v Česku teprve podruhé. V loňském roce se do hnutí zapojilo více než 100 zemí světa a na dobrou věc se vybralo 168 milionů dolarů.

„Giving Tuesday je magické datum. Ten den se po celém světě děje nespočet dobrých skutků. Štědrost by však neměla být výsadou jen jednoho dne v roce. Pokud bychom dárcovství přirovnali k manželství, Giving Tuesday je jako oslava výročí,“ popisuje Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. V Česku je aktuálně na Giving Tuesday registrováno přes 150 dárcovských výzev. Jejich rozsah je široký, zaměřují se na pomoc nemocným, zvířatům, dětem z dětských domovů, seniorům i LGBT komunitě, nebo na podporu osobního rozvoje a vzdělávání či prevence proti mozkové mrtvici.

Do oslav se také zapojily známé neziskové organizace jako například Lékaři bez hranic, ADRA, Linka bezpečí či Charita Česká republika. Dárcovská výzva Klubu nemocných cystickou fibrózou byla dokonce naplněna pár dní před Giving Tuesday. Pro vznikající aplikaci Bez dechu, která pomůže dětem s cystickou fibrózou lépe zvládat náročný léčebný režim, bylo vybráno více než 670 000 Kč. Ty navíc na Giving Tuesday Nadace Vodafone znásobí. Helppes nebo Centrum Paraple na Giving Tuesday děkují svým dlouholetým dárcům. Děti ze Školičky Zahrada se rozhodly vyrazit s dárečky potěšit seniory z nedalekého domova seniorů Elišky Purkyňové v Praze. Netradiční adventní kalendář Babiččina kuchyně nabízí známé i méně známé recepty s oblíbenými jídly obyvatel domova pro seniory Sue Ryder. Pro ty, kteří ho podpoří na Giving Tuesday, je jako bonus připraven recept na rybí specialitu šéfkuchaře Davida Šaška, patrona Babiččiny kuchyně.

Giving Tuesday v Česku propůjčili svou tvář také tři známé osobnosti a jako ambasadoři se aktivně zapojili skrze své vlastní dárcovské výzvy. Herec a moderátor Michal Kavalčík známý jako Ruda z Ostravy, Barbara Nesvadbová, spisovatelka a zakladatelka Nadačního fondu Be Charity, a světově známá modelka a zakladatelka Nadačního fondu Happy Hearts Petra Němcová.

      Všechny registrované výzvy a další tipy, jak se do oslav světového dne dárcovství zapojit, naleznete na www.giving-tuesday.cz.