Brána do nového

06.09.2016 22:44
Slunce pomalu vychází nad střechy domů a vypadá to na krásný den. A tento bývá pro všechny školáky významný, zejména pro ty šestileté. Na betonovém plácku mnozí z nich objeví kružnici - letokruh a společně se svým dospělým doprovodem jej obestoupí. Je nám trochu těsno. Je mi jasné, proč se letokruhy s přibývajícími léty zvětšují. Začíná se představením nových přírůstků - malých a velkých. Mnoho slov, skoro jako listí v korunách stromů. A jejich sázení. Protože jich není nikdy dost. Zesilující a zeslabující zpěv rámuje celý rituál a jen pro tento okamžik vytvořená brána vede k nových lidem, zážitkům a zkušenostem. Ve vzduchu je cítit radost a pohoda. Celý prostor hučí hovorem a pohybem. Nakonec zase utichá, obohacen o krásný den, snad jen jeden z mnoha.

Daniel Zmátlo, učitel 3. L