Auto ve světě

21.10.2015 18:33
Negativní externality automobilové dopravy jsou už vcelku diskutovaným tématem i mimo „eko“ či „enviro“ kruhy. Protože se teď ve 2. L věnujeme dopravě (historie, dopravní prostředky, pravidla, vlastní zkušenosti; v češtině se na ní učíme slova nadřazená a podřazená a v matematice s dopravou počítáme ve slovních úlohách), nemohly tyto souvislosti minout ani nás. 
První dvě slova ze začátku tohoto textu samozřejmě nepadla. (úsměv) Vše jsme minulou středu začali pomocí „usměváčků“ a „mračounů“ (evokace pomocí T-grafu – vypočítávání pozitiv a negativ určitého jevu) pro zadání „Auto ve světě“. Děti toho vymyslely opravdu hodně! Auty můžeme závodit a to nás baví! V autě je sucho a teplo, když je venku plískanice. Auto nás může odvézt daleko na dovolenou. Jenomže taky čudí do přírody a pod nosy lidí, stáváme se díky němu línějšími a musíme platit benzín, který předtím ještě k tomu musíme vyrobit z vytěžené ropy. Pro doplnění informací jsme se ještě podívali na kreslené obrázky po staletí se měnící krajiny a na krátký animovaný film Zpráva o stavu civilizace. Byl to jen jeden pohled jednoho ilustrátora Vladimíra, a přesto jsme zjistili, že jsme v něm našli vše, co nás předtím napadlo. Čoudící lidi i auta, kolony a zácpy. Zkrátka „přemnožení lyďi, přemnožená auta. Velké zácpy, obří mňesta“, jak výborně shrnul Prokop Liška ve svém zápisku, který si z dokumentu pořídil.
A můžeme s tím něco dělat my? Ano? Ne? Jasně! Do auta se přece vleze nejméně pět lidí! A taky máme nohy a MHD. „Jojo, to je DPMB!!!“ doplňuje Vojta.
Gábi